þetta reddast! Aneb islandské umění věřit na zázrak

flat,800x800,070,f.u1.jpg

Jestli jsem v roce 2017 něco opravdu poctivě trénovala, bylo to umění nechat se překvapovat. Tím, co se dělo okolo mě, ale hlavně sama sebou.

Ráda bych o sobě tvrdila, že překvapení miluju, ale ve skutečnosti jsem už dávno dělala všechno pro to, abych ta opravdu velká a důležitá překvapení ze svého života vymýtila. Usilovala jsem o to, aby můj život zůstal pořád stejný, zpestřený jen drobnými pidipřekvápky, jako třeba neplánovaný večírek u Pavly na dvorku. Překvapení větších rozměrů mě už dopředu děsila a snažila jsem se je pokud možno eliminovat. Představovala jsem si zkrátka, že v roce 2017 bude všechno tak jako v roce 2016, jen s tím rozdílem, že já budu dřív vstávat, častěji běhat, udělám si pořádek ve skříni, nebudu se bát otevírat pracovní e-maily a nebudu usínat na gauči u televize, zkrátka, že všechno bude furt stejné, jenom trochu lepší.

No, dopadlo to trochu jinak.

Nevstávám dřív. Neběhám víc. Pořád občas usínám u televize a budím se, když na obrazovce běží x-tá noční repríza Dvou a půl chlapa.

Místo toho jsem dostala opravdu velkou lekci v umění, které popisuje Bílá královna v knize Za zrcadlem a co tam Alenka našla:

„Nemá cenu to zkoušet,“ řekla Alenka. „Člověk nemůže věřit nemožnostem.“ „Troufám si říct, že jsi toho moc nenacvičila,“ řekla Královna. „Když jsem byla v tvém věku, věnovala jsem se tomu vždycky půl hodiny denně. Proto jsem někdy uvěřila až šesti nemožnostem už před snídaní.“

Tady je mých – zatím – pět nemožností, které mě překvapily a uvěřila jsem jim:

 1. U nás doma v kuchyni byl slon. Velký africký slon. Houpal chobotem a povlával ušima. Byl tam už léta. A já a můj muž jsme celá léta předstírali, že tam není. Nějak se nám pořád dařilo ho celé roky po špičkách obcházet a tvářit se jakože nic. Dělali jsme, že je úplně normální udržovat si od sebe vzdálenost odpovídající zhruba velikosti tlustokožce a místo jeden na druhého se dívat na sloní zátylek. V roce 2017 jsme si řekli: “Hele, je tady slon.”  A rozešli jsme se.
 2. Takže se stalo tom, o čem jsem si vždycky myslela, že je to jedna z nejhorších věcí, které by mě mohly potkat. Ale místo, abych se zhroutila, oddechla jsem si. Bez toho slona je v kuchyni vážně víc místa.
 3. Zjistila jsem, jak nesmírně napínavý a dobrodružný může být život bez slona.
 4. Přestože jsem si myslela, že všechny důležité kamarády jsem už potkala a noví už přijít nemůžou, v roce 2017 jsem potkala nejmíň tři, kteří se mnou měli trpělivost i ve chvíli, kdy to třeba nebyla úplně zábava.
 5. Objevila jsem u sebe úplně novou schopnost dostat dárek – třeba kytku – a nerozebírat pořád donekonečna, co ta kytka znamená, a jestli bude to samé znamenat i zítra, a prostě jenom mít radost z téhle páté nemožnosti, před snídaní i po snídani.

Nedávno jsem narazila na islandské přísloví “þetta reddast”.

Vyslovuje se to takhle:

(a ne, nemám tušení, co tam ta paní říká potom)

Znamená zhruba “to se nějak spraví” nebo “nějak to dopadne” a vystihuje překvapivě bezstarostný islandský přístup k nejrůznějším situacím, od každodenních trablů po katastrofy, jako je výbuch supersopky Eyjafjallajökull. Možná to působí mírně nezodpovědně, ale Islanďané prostě věří, že vždycky je tu nějaká šance, že situaci zachrání zázrak na poslední chvíli, a když ne, tak taky nějak bude. Tuhle lehkost – spolu s uměním nechat se překvapovat, ve kterém mě rok 2017 tak pěkně vyškolil – bych si s sebou chtěla vzít i do roku 2018.

þetta reddast!

13 comments

 1. Tak to jste měla také pěkně drsný rok 2017 😦 Ještě drsnější, než já. V mém případě (a to nešlo o manžela) se nakonec ten zázrak stal a toho slona, který nás vzájemně trápil, jsme si ujasnili a poslali do Afriky 🙂 Asi se ten zázrak stát měl. Možná jsem mu oním „betta redast“, do kterého jsem se na několik měsíců co nejhlouběji jsem zvládla ponořila, trošičku napomohla 🙂 Doufám, že ve Vašem případě už bude také vše jen lepší a lepší! Ale jak to tak čtu, zdá se, že jste objevila ten druh štěstí, o kterém píšu i já – to nepodmíněné. Ve chvíli, kdy prožíváte svou noční můru, nějak se ukazuje, že s sebou nese něco uvolňujícího a vlastně radostného. Když si člověk dovolí ten postoj, který popisujete – ono bezstarostné „nějak bude“. Můj rok 2017 (dnes jsem konečně sepsala jeho příběh – https://zitjak.wordpress.com/2017/12/31/rok-2017-cesta-do-hlubin/) byl taky dost poučný. Ale jak píšu v té prosincové části – „Největší bolest nám ale působí právě náš vzdor. Neochota přijímat to, co je, co bylo a co bude. Když se naučíme, jak se postavit k bolesti a smrti, které jsou podstatou našeho strachu, osvobodíme se.“ Tak přeji všem, abychom v tom roce 2018 našli tu skutečnou svobodu!

 2. Ať se to vyslovuje jak chce, moc Vám přeji úspěšný rok 2018, hodně zdraví, spokojenost, optimismus a vše dobré !!! Vzhledem k tomu, že jste slona poslala do někam, věřím, že zvládnete už cokoli ! Šá

 3. Díky za důvěru- pro mě docela šok nechápu, já být Váš slon, sedím s Váma v kuchyni a snažím se Vás přesvědčit, že slon je milé i když velké zvíře- tak vtipná jste…Přeju vše nej do nového roku- hlavně pište, jste skvělá!! S.

 4. Moc děkuji za tenhle příspěvek! Stejné překvapení mne čekalo na konci roku. Beta reddast! si snad nechám vytetovat. Tak betta redast do roku 2018!

  1. tak si ho zkus dát někdy taky a třeba pak nebudeš psát ošklivé komentáře lidem, které ani neznáš 😉

   1. Kdyby měla lepší vztah k manželovi než k chlastu, tak by to tak nedopadlo.

  2. Nevim, jak v Barine pripade, ale uvazoval jste nad tim, ze nekteri prave zacnou vyhledavat piti, kdyz to je s partnerem na houby a nevidi vychodisko? Nerikam, ze je to reseni, nikoho neospravedlnuju. Jen mi prijde Vas prispevek zbytecne utocny, kdyz vite pendrek, co se u nich doma ne/delo.

 5. Milá Báro, čtu Vás snad od prvního článku, mám Vás moc ráda, občas si článek vytisknu a schovám a občas je posílám kamarádkám.I to s tím slonem jste popsala zajímavě. Jen člověka napadne, jestli to uprázdněný místo v kuchyni vnímají stejně i Vaše děti….vím, že je to moc těžký a než aby žily v dusný atmosféře…no jo. Přeju Vám i jim, ať to zvládnete.

 6. I ja se pridavam a preji spokojeny rok 2018, ja to se slonem take zazila. U nas se slon po pul roce vratil a ochocili jsme ho spolu. Ted uz je 13 let pryc a vsechno je OK, i kdyz obcas nejake to slune zabloudi, ale zatim se nam ho podarilo vzdy poslat k mame. Tak drzim palce.
  Krasny blog, jste fajn ;-))

 7. Dobrý den, moc krásně napsaný článek, přiznám se, nahnal mi slzy do očí. Prosím, pište dál a více, když už slon odešel a máte volno. v kuchyni i jinde…čtu Váš blog moc ráda!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s