10 momentů hygge, které si na Instagram nevyfotíte

Snímek obrazovky 2017-11-23 v 11.19.50 (1).jpg

Když si vygůglujete slovo hygge anebo si zadáte #hygge na Instagramu, zavalí vás tisíce obrázků, z nichž snadno získáte dojem, že tohle dánské slovo pro pohodu a útulnost znamená především elegantně posedávat  u efektně praskajícího krbu (žádné třísky okolo) v kašmírovém svetru a ponožkách s norským vzorem, případně s nějakou designovou dekou jakože ledabyle přehozenou přes ramena, v ruce svírat hrnek s horkou čokoládou, ze kterého jste si ještě ani neusrkli, okolo sebe mít misky s dokonale nazdobenými perníčky a netknuté jídlo naaranžované v malých mističkách a mihotající se značkové svíčky, zatímco venku se chumelí a za oknem vaší dřevěné chaty ve skandinávském stylu se na vás usmívá váš ochočený sob. Zkrátka, na Instagramu to vypadá, že na hygge potřebujete spoustu věcí, co nejvíc designových a luxusních, a že bez nich prostě žádná hygge pohoda neexistuje.

Původní význam slova hygge ale nemá s luxusem a ani s designem vůbec nic společného. Právě naopak: jsou to okamžiky sdíleného potěšení v příjemné a pohodlné atmosféře. Hygge je umění “udělat si to hezký” za nejrůznějších okolností, a ponožky s norským vzorem ani krb ani spolupráci food stylisty k tomu nepotřebujete.

Tady je mých 10 momentů, ze kterých by určitě nebyla dobrá fotka na Instagram… ale zato byly plné atmosféry skutečného hygge.

 1. Vynést si židle na dvorek ve vnitrobloku, usrkávat červené víno a pozorovat tanečníky v kurzu argentinského tanga za rozsvícenými okny v přízemí.
 2. Nechat v autě po cestě na víkend kolovat krabici plnou řízků a jíst je bez chleba.
 3. Den předtím ty řízky obalovat v mouce, vajíčku a strouhance, povídat si přitom s dětmi a mít na prstech kulaté strouhankové bambule.
 4. Propašovat do kina doma udělaný popcorn.
 5. V novém bytě během montování nočního stolku Hemnes večeřet pizzu z krabice přímo na podlaze a svítit si k tomu vánočními světýlky.
 6. Upéct si zkušební várku perníčků, které sice nevypadají nic moc, jsou moc světlé, tlusté a strašně tvrdé, ale naplní byt dokonalou vánoční vůní.
 7. V práci v pátek večer před uzávěrkou vytáhnout z tajného šuplíku láhev slivovice a nalít všem, kdo tam v tu chvíli ještě jsou.
 8. Použít lešení okolo našeho domu jako odkládací stolek pro kávu, víno nebo cokoli, co je potřeba k příjemnému zevlování z okna.
 9. Vzít si do koupelny počítač a pustit si film, když sedíte ve vaně (ale jen tajně, protože dětem přesně za tohle vždycky nadáváte).
 10. Udělat si na podlaze hnízdo z peřin a dek.

8 comments

 1. Hezký výčet, myslím, že i na tom Instagramu by se leccos uchytilo :).

  Moje netypické hygge – páteční mytí oken, výhled na krásnou Plzeň, svíčky, káva a vánoční písničky – než jsem došla k druhému oknu, pak už to bylo standardní mučení :).

 2. Mila Baro Vy jste proste skvela se svym pozorovacim talentem a schopnosti sdelit nesdelitelne. Kdysi jsem cetla o V. Wolfove, jakou ze ma schopnost popsat emoce a pocity ( to jsem nijak nezakusila v jejim dile), ale ve Vasem psani to vnimam naprosto bez pochyb a a na 100% ! Je ro ohromujici a velmi povzbuzujici! Dekuji Vam.

 3. Už po několikáté jste se trefila přesně do mých pocitů ohledně nějakého společenského jevu… Hygge mne bavilo, dokud nebylo na každém kroku a nestalo se z něj obchodní zboží. Já bych do výčtu přidala ještě společné pečení cukroví s kamarádkami, kdy je v kuchyni neskutečný zmatek a binec, ale dobré víno a napečené hromádky cukroví to bezpečně zamaskují. Mějte se krásně a těším se na další postřehy ze života. Pavla

 4. To je dokonale výstižný. Malé radosti, pěkné chvilky… a je mi jedno, jestli jsou v trendu, nebo ne….třeba jako to, že si s dcerkou zpíváme u vaření, nebo uždibujeme syrové těsto na cukroví :). Hezký předvánoční čas všem!

 5. Začínám mít pocit, že jste moje sestra z minulého života, event. dvojče oddělené při porodu- jasně- já jsem ta hloupější a méně vtipná, jelikož jste všechen „psací“ talent zabrala pro sebe- ale v hlavě to mám dost podobně poskládané. Ještě nebylo téma, které by mě minulo či snad se mnou nerezonovalo- včetně hygge- tak komerční a schematické..stvořené pro instagram a pinterest! Radši jdu žít svůj alternativní nehygge život, chaotický, nestylový a autentický- prostě můj! Sylvie

 6. Moje momentální hygge je tmavá svíčková omáčka k rozpadajícímu se masíčku, protože kořenová zelenina v pekáči byla chvilku bez dozoru a chytila barvu, která se do světlé varianty moc nehodí 🙂 a je to fuk, protože jsme po náročném víkendu konečně spolu jako rodina 🙂

 7. Bože můj, Báro! Vy jste tak sympatická! 🙂 Děkuji za Vaše psaní a neskutečně se těším na každý Váš příspěvek na blogu. Jo a všechny Vaše knížky si přečtu! Ať se Vám daří nacházet štěstí ve všedních okamžicích. A já se nechám Vámi inspirovat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s